evenimente 2025

  • Cont nou
  • Autentificare
  • Newsletter
  • GDPR
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube
  • Meniu
  • Home
  • La zi
    • La zi
    • Știri
    • Actualitatea
    • Editorial
    • Produse & promoții noi
  • FMCG
    • Analize și tendințe
      • Băuturi alcoolice
      • Băuturi nealcoolice
      • Cafea și dulciuri
      • Produse lactate
      • Produse din carne
      • Produse de bază
      • Produse de îngrijire personală
      • Produse de îngrijire a locuinței și curățare
      • Alte produse alimentare
    • Sustenabilitate & CSR
      • CSR
      • Sustenabilitate
      • Ediția 2025
      • Ediția 2024
      • Ediția 2023
      • Ediția 2022
      • Ediția 2021
      • Ediția 2020
      • Ediţia 2019
      • Ediţia 2018
      • Alte articole
    • Branduri cu buletin de România
    • Oameni de 5 stele
    • Transformers Brands
    • Trendsetteri
    • Branduri pentru 100 de ani
    • NOI pentru România
    • Piețe de cinci stele
    • Ghid furnizori
    • Video
  • Retail
    • Harta retailului modern
    • Magazine de top
    • Comerț modern
    • Comerț tradițional
    • Info retail
    • Ghid Retail Modern
    • Ghidul comerciantului
  • Evenimente
    • Trade Marketing Congress
      • Februarie 2025
      • Februarie 2024
      • Martie 2023
      • Martie 2022
      • Martie 2021
      • Martie 2020
      • Martie 2019
      • Martie 2018
      • Martie 2017
      • Martie 2016
      • Februarie 2015
      • Februarie 2014
      • Februarie 2013
      • Februarie 2012
    • Ambalaje 360
      • Aprilie 2025
      • Aprilie 2024
      • Aprilie 2023
      • Aprilie 2022
    • BBRO
      • Mai 2025
      • Mai 2024
      • Mai 2023
    • CSR Excellence
      • CSR Iunie 2024
      • CSR Iunie 2023
      • CSR Iunie 2022
      • CSR Iunie 2021
      • CSR Septembrie 2020
      • CSR Iunie 2019
    • Club Retail
      • Octombrie 2024
      • Octombrie 2023
      • Octombrie 2022
      • Octombrie 2021
      • Octombrie 2020
      • Octombrie 2019
      • Octombrie 2018
      • Octombrie 2017
      • Octombrie 2016
      • Octombrie 2015
      • Octombrie 2014
      • Octombrie 2013
    • Premiile PIATA
      • Noiembrie 2024
      • Noiembrie 2023
      • Noiembrie 2022
      • Noiembrie 2021
      • Noiembrie 2020
      • Noiembrie 2019
      • Noiembrie 2018
      • Noiembrie 2017
      • Noiembrie 2016
      • Noiembrie 2015
      • Noiembrie 2014
      • Noiembrie 2013
      • Noiembrie 2012
      • Octombrie 2011
      • Octombrie 2010
      • Octombrie 2009
      • Octombrie 2008
    • Marketing Conference
      • Aprilie 2018
      • Aprilie 2017
      • Aprilie 2016
      • Martie 2015
      • Martie 2014
      • Aprilie 2013
  • Business
    • Special
    • Profil de manager
    • Strategii de piață
    • Topurile PIATA
    • Marketing & publicitate
    • Start-up Brands
    • Consilier
    • Research
    • Resurse umane
  • Info companii
  • Contact
  • Revista
  • Pagina principală
  • FMCG
  • Sustenabilitate & CSR
  • CSR

Profi și Mega Image susțin Dăruiește Viață cu 200.000 de euro pentru a îmbunătăți calitatea vieții pacienților oncologici de la Spitalul Marie Curie

Publicat în categoria CSR
Publicat Joi, 22 Mai 2025 16:04
  • Imprimare
  • Email

Profi România și Mega Image, parte a Grupului Ahold Delhaize, sponsorizează Dăruiește Viață cu 200.000 de euro pentru investiții în trainingul personalului medical și în programe de sprijin psiho-social pentru pacienții cu diagnostic oncologic și părinții lor, internați în noul Spital construit la Marie Curie.

 

Spitalul construit la Marie Curie de către Dăruieşte Viaţă, cu sprijinul a peste 350.000 de donatori și peste 8.000 de companii, cunoscut ca inițiativa #NoiFacemUnSpital, este funcțional din aprilie 2024 și tratează copii în secțiile de: oncologie, neurochirurgie, chirurgie, terapie intensivă și un bloc operator cu 5 săli de operație.

  

“Credem că adevărata măsură a succesului nu stă atât în ceea ce construim pentru noi, cât în ceea ce lăsăm în urmă pentru ceilalți,” afirmă Călin Costinaș, director general adjunct Profi. „Sprijinim cu bucurie evoluția acestui spital pentru copii care se luptă cu cancerul, oferindu-le o șansă în plus la viață, la joacă, la un viitor mai bun. Acesta nu este un gest izolat, ci face parte din angajamentul nostru constant de a susține viața, speranța, demnitatea, comunitatea. Avem credința că impactul acestui proiect, în care ne implicăm cu tot sufletul, va depăși cu mult valoarea sponsorizării și felicităm echipa Dăruiește Viață pentru realizarea acestui proiect de referință pentru medicina din România!”

 

Sponsorizarea de 200.000 de euro de la cele două companii parte din Grupul Ahold Delhaize va contribui la tratamente mai bune, sigure și adecvate pentru sute de copii care se vor trata anual în noul Spital construit la Marie Curie.

 

„Dăruiește Viață a promis un Spital și l-a făcut. Acest Spital este singurul loc din România care asigură infrastructura necesară pentru tratarea multidisciplinară a copilului bolnav de cancer. Acum, construim împreună un sistem în care excelența medicală și îngrijirea umanizată sunt baza pentru orice interacțiune dintre echipele medicale și copiii-pacienți. Pentru că niciun copil cu diagnostic oncologic nu ar trebui să aștepte, nici pentru tratament, nici pentru compasiune,” spune Carmen Uscatu, fondatoarea Dăruiește Viață.

 

„Inițiativa #NoiFacemUnSpital a început de la pacienți, din nevoia de a le proteja acestora demnitatea și de a le oferi condiții moderne de tratament. Pentru că, în România, boala vine la pachet cu multă umilință și dezumanizare. Am creat infrastructura necesară pentru ca o parte dintre secțiile Spitalului Marie Curie să trateze la cele mai înalte standarde. Continuăm să construim pentru primul Campus Medical Pediatric, însă rămânem alături de cadrele medicale cu sprijin pentru training și dezvoltare pentru a îmbunătăți calitatea vieții pacienților care se internează în noul Spital. Și rămânem alături de pacienți pentru a nu înfrunta siguri cea mai dificilă luptă,” spune Oana Gheorghiu, fondatoarea Dăruiește Viață.

 

La doar un an de la deschidere, în noul Spital au fost tratați peste 3.500 de copii, au fost efectuate peste 4.000 de intervenții chirurgicale pentru diverse patologii, 490 de internări la neurochirurgie (o creștere de 70% față de anul anterior). Secția de oncologie, singura din România care poate să asigure o abordare multidisciplinară a copilului cu diagnostic oncologic, a tratat 116 copii, triplu față de anii anteriori.

Citit 387 ori
Etichetat cu
  • profi
  • donatie
  • daruieste viata

Articole înrudite

  • Via Profi – un program de țară pentru ”la țară”
  • Ahold Delhaize: Mihai Spulber va prelua de la Gaetan Pacton funcția de CEO al Profi România de la 1 iulie 2025
  • Ahold Delhaize estimează că Profi va avea încasări de 3 mld. euro în 2025
înapoi sus

Box premii 2025

Revista Piața EDIȚIA DIGITALĂ, #230 octombrie 2025

Piata 230
Editia curenta Arhiva revista

Box club 2025

Supliment CSR #8, iulie 2025

CSR 2025
Editia curenta Arhiva revista

Supliment Oameni de 5 stele, mai 2025

O5S 2025
Editia curenta Arhiva revista

banner cumpana

HARTA RETAILULUI MODERN

Harta Retailului Modern

Nou! Harta retailului modern din România.

Pdf Harta Retailului Modern 31-10-2025

banner 2025

INFO COMPANII

  • Descoperă noul ambalaj Tchibo Exclusive!
    Descoperă noul ambalaj Tchibo Exclusive!
  • Oti lansează cutia pop-up cu lavete din microfibră – soluția perfectă pentru o curățenie eficientă și sustenabilă!
    Oti lansează cutia pop-up cu lavete din microfibră – soluția perfectă pentru o curățenie eficientă și sustenabilă!
  • La Strada Gelato a strati
    La Strada Gelato a strati
  • Răsfăț la caserolă: Corso și 5 to go aduc Salted Caramel Caffe Latte în varianta de 900 ml, pentru toți iubitorii de cafea
    Răsfăț la caserolă: Corso și 5 to go aduc Salted Caramel Caffe Latte în varianta de 900 ml, pentru toți iubitorii de cafea
  • FrescoVerde – cultivat și congelat în România, cu adevărat!
    FrescoVerde – cultivat și congelat în România, cu adevărat!

BBRo box 2025

box csr 2025

Banner A360 2025

Box TMC 2025

NEWSLETTER

Newsletter Piata

Nu scăpa nici un titlu important despre FMCG & Food Retail !

Abonează-te la newsletterul Piața acum !

Revista Piaţa

VIDEO

© 2006-2024 S.C. PIATA TRADE SERVICES SRL. Toate drepturile sunt rezervate | Powered by