Companiile multinaționale din industria bunurilor de larg consum reacționează la criza globală generată de pandemia Covid-19 prin implicare strategică, la nivel global.
Într-un comunicat postat astăzi online, compania Unilever anunță o contribuție de 600 de milioane de euro pentru a preveni expansiunea virusului și a combate efectele primare și secundare ale pandemiei. Astfel, Alan Jope, CEO Unilever, anunță cum vor fi distribuite aceste fonduri, fără a uita să facă un apel către echipele Unilever din toată lumea de a-și proteja angajații.
„Astăzi am anunțat un set de măsuri pentru a sprijini eforturile globale și naționale de combatere a pandemiei Covid-19. Pentru a proteja viețile și pentru a proteja mijloacele de trai. Acțiunile pe care le întreprindem încep cu consumatorii și comunitățile noastre, cărora ne-am angajat să le oferim săpun gratuit, produse igienizante, înălbitor și alimente, în valoare de 100 de milioane de euro. Aproximativ jumătate din această valoare se va adresa platformei de acțiune COVID a Forumului Economic Mondial, care sprijină organizațiile și agențiile mondiale de sănătate cu reacția lor la situații de urgență. Cealaltă jumătate va proveni din numeroasele donații de produse, parteneriate și programe de educație pentru spălarea mâinilor pe care le realizăm în fiecare țară, la nivel național și local. Inițiativele din SUA, India, China, Marea Britanie, Olanda, Italia și multe alte țări sunt deja în curs de desfășurare. Echipa noastră Lifebuoy, de exemplu, a lucrat din greu pentru fabricarea și distribuirea a milioane de bare de săpun gratuit celor mai nevoiași. Dar implicarea Unilever nu se termină aici. Vrem să ajutăm și celelalte părți interesate - clienții noștri, furnizorii noștri și oamenii noștri - care vor avea nevoie de sprijinul nostru pentru a naviga prin provocările financiare pe care le va determina această criză.
Pentru clienții și furnizorii noștri, am decis să oferim ajutor de flux de numerar în valoare de 500 de milioane de euro pentru a sprijini mijloacele de trai pe lanțul nostru valoric extins. Vom face acest lucru prin plata anticipată pentru cei mai vulnerabili furnizori mici și mijlocii pentru a-i ajuta cu lichiditatea financiară și a extinde creditul pentru clienții de vânzare cu amănuntul mici, ale căror activități se bazează pe Unilever, pentru a-i ajuta să gestioneze și să protejeze locurile de muncă”, spune Alan Jope, CEO Unilever.
Henkel contribuie cu 2 milioane de euro la OMS și donează 5 milioane de produse de igienă personală
Compania Henkel anunță, la rândul său, modul în care consideră că implicarea sa poate contribui pentru a susține comunitățile, angajații și clienții. ”Tocmai am anunțat lansarea unui program global cuprinzător de solidaritate pentru a sprijini angajații, clienții și comunitățile noastre. Henkel va dona 2 milioane de euro fondului #COVID19, lansat de Organizația Mondială a sănătății (OMS) și de Fundația Națiunilor Unite, precum și organizațiilor de ajutor selectate din întreaga lume. În plus, vom dona 5 milioane de unități de produse de igienă personală și casnică, inclusiv detergenți de mâini, săpunuri și produse de curățare. Deoarece această perioadă este deosebit de dificilă pentru întreprinderile mici și mijlocii, considerăm că îmbunătățirea condițiilor de plată pentru furnizori este esențială. Dar prioritatea noastră cea mai mare este și va rămâne bunăstarea angajaților noștri”, se arată în mesajul conducerii companiei Henkel.
Coca Cola – donație de 120 milioane de dolari la nivel global
Compania americană Coca-Cola, partenerii îmbuteliatori și Fundația Coca-Cola donează peste 120 milioane de dolari la nivel global pentru a susține lupta împotriva Covid-19 în comunitățile afectate. ” Prioritatea noastră în acest moment este siguranța și sănătatea angajaților noștri, precum și a comunităților în care activăm. Sprijinul nostru imediat este îndreptat către cei care lucrează în domeniul medical, prin furnizarea de echipamente de protecție, apă și băuturi răcoritoare, precum și către grupurile vulnerabile, prin furnizarea de alimente. Credem cu tărie că asta este ceea ce trebuie să facem acum și că putem schimba lucrurile în bine doar dacă ne unim forțele”, se arată în comunicarea pe care Coca-Cola a postată în rețelele de socializare.